הדמיות תלת מימד

הטכנולוגיות של הדמיות תלת מימד עשו כברת דרך מכובדת מתחילת דרכה של גרפיקה ממוחשבת. המטרה של הדמיה תלת ממדית היא ליצור מודל של חפץ תלת ממדי במישור. הדמיות תלת מימד מאפשרות ליצור העתק מדויק של חפץ כלשהו, וגם לפתח תמונה של חפץ דמיוני שלא היה קיים עד כה. טכנולוגיות אלה שימושיות וחשובות ביותר ברפואה (הדמיה ממוחשבת לצרכי אבחון), בעיצוב תעשייתי (יצירת מודלים של מוצרים שונים), בבנייה (מודלים אדריכליים) וכמובן באנימציה ממוחשבת שהפכה לחלק בלתי נפרד מתעשיית הקולנוע.

יש בשוק מגוון של תוכנות מחשב שמאפשרות לבצע הדמיות תלת מימד, ותחום גרפיקה זה חולל מהפכה של ממש בעיצוב ובאדריכלות.התקדמות הגרפיקה הממוחשבת הביאה לפיתוח תוכנות גרפיקה תלת ממדית כגון אוטוקאד, גוגלסקצ'אפ, בלנדר או 3ds Maxהמאפשרות הדמיות אדריכליות. קשה לדמיין את האדריכלות המודרנית ללא הדמיות אדריכליות, ולמעשה שם התוכנה אוטוקאד שהיא התוכנה המרכזית והנפוצה ביותר בעולם השרטוט, הוא כמעט כמו שם נרדף לאדריכלות. טכנולוגיות מחשבים ואלגוריתמים גרפיים מודרניים מאפשרים לקבל מודלים ריאליסטיים ביותר של עיצובים ומבנים מתוכננים, וזה בהחלט מביא המון ערך מוסף לתכנון ובנייה. האפשרות לקבל הדמיה אדריכלית חשובה במיוחד כשמדובר בתכנון מבנים שאמורים להשתלב בסביבה קיימת. כך, התחום של הדמיות אדריכליות פותח מגוון רחב של אפשרויות בפני עובדי בניין, אדריכלים, מעצבים ואף פרסומאים, ולכן תחום זה של גרפיקה ממוחשבת הפך לענף שירותים עצמאי.הדמיות אדריכליות מאפשרות לקבל תמונה דו-ממדית של עיצובים אדריכליים תלת-ממדיים. בזכות טכנולוגיות הדמיה ומחשוב מתקדמות, ניתן לקבל בהדמיה אדריכלית תמונות מוחשיות וריאליסטיות ביותר.

אפשר לבצע הדמיות אדריכליות באמצעות גרפיקה ידנית, עם שרטוט ידני שבדרך כלל עובר עיבוד ממוחשב, או באמצעות גרפיקה ממוחשבת – וזו הדרך המקובלת היום להדמיה אדריכלית. יש בשוק מגוון תוכנות מתקדמות להדמיה אדריכלית. הדמיה אדריכלית יכולה לשמש לא רק אדריכלים ומעצבים, אלא גם אנשי נדל"ן, שכן באמצעות גרפיקה ממוחשבת ניתן להציג ללקוחות מכל העולם נכסים שנמצאים בשלבי תכנון ומוצעים למכירה. הדמיה אדריכלית גם מאפשרת לקבל החלטות שקשורות לעיצוב מבנה הרבה לפני תחילת הבנייה, מה שמגדיל משמעותית את החופש היצירתי של המעצבים. ניתן לומר בביטחון שהדמיות אדריכליות שינו את עבודת האדריכל, והיום כל אדריכל חייב להתמצא גם בהדמיה אדריכלית.